Personuppgiftsincident på Campus Mölndal
Campus Mölndal har bytt sitt verksamhetssystem vilket gör att kurskatalogen ser annorlunda ut när du söker kurser och utbildningar.
Incidenten rör sig om felaktiga visningsnamn i Google Workspace vid en förändring av skapande av elevkonton. Elever fick av misstag sina personnummer som en del av visningsnamn synliga i Google Workspace. Personuppgifterna som visades inkluderar personnummer.
Incidenten skedde den 24 mars 2025 kl. 8.30. Incidenten upptäcktes kl. 11.30 och åtgärdades kl. 13.30.
1226 elever påverkades av felaktiga visningsnamn i Google Workspace.
Åtgärder
Visningsnamnen ändrades för de påverkade eleverna.
Incidenten har även rapporterats till Integritetsskyddsmyndigheten, IMY, som har tillsyn när det gäller dataskydd. Anmälan skickades in dagen efter händelsen, den 25 mars.
Har du frågor?
Om du har frågor om incidenten och dess åtgärder, vänligen kontakta utbildning@molndal.se.
Om du har frågor om hur personuppgiftsincidenter hanteras, vänligen kontakta dataskyddsombud i Mölndals stad:
-
Kontaktcenter Mölndals stad 031-315 10 00 kontakt@molndal.se
Hjälpte den här informationen dig?
Tack
Din synpunkt hjälper oss att göra webbplatsen bättre, för alla.