Till startsidan för Campus Mölndal

Sidans innehåll

Lärvux - Komvux som anpassad utbildning

Utbildningar för dig över 20 år med kognitiv funktionsnedsättning eller förvärvad hjärnskada.

Tre elever sitter vid sina bänkar och lyssnar på en lektion.
  • Översikt
  • Studienivå
  • Kurskatalog

Vem får läsa på Lärvux?

Lärvux är vad vi kallar komvux som anpassad vuxenutbildning. Lärvux är till för dig som:

  • har fyllt 20 år
  • har inlärningssvårigheter som beror på en intellektuell funktionsnedsättning eller förvärvad hjärnskada
  • är folkbokförd i Mölndal eller har ett godkännande från din hemkommun för att läsa hos oss.

Ansökan

Har du frågor kring kursutbud eller vill göra en ansökan så kan du kontakta vår studie- och yrkesvägledare. Du kan ansöka när som helst under året.

Hos studie- och yrkesvägledaren kan du också få mer information om Lärvux och du få hjälp att planera dina studier och fylla i en ansökan.

När du gör en ansökan så behöver du lämna in dina betyg. Om du inte har dina betyg så kan de finnas hos din tidigare skola. Om du är osäker på hur du beställer dina betyg så kan du kontakta Lärvux studie- och yrkesvägledare.

Studieupplägg

Vi erbjuder kurser på grundläggande nivå och gymnasial nivå. Du kan välja att läsa en kurs eller flera kurser.

Varje kurs har lektion 2 timmar i veckan och undervisningen sker i lugn studietakt, i små grupper eller enskilt.

Om du är ny elev hos oss så börjar du med att läsa en orienteringskurs. Där får du testa på hur det är att studera på Lärvux och undersöka vilken nivå som passar dig bäst.

På skolan gör du en studieplan tillsammans med studie- och yrkesvägledare och lärare. Detta sker utifrån dina behov och tidigare kunskaper.

Hur länge du läser varje ämne är individuellt anpassat. När du är klar med en kurs får du ett betyg eller ett intyg.

Bilder på Lärvux

Byggnad i rött tegel med entré Krokslätts fabriker 12A.

Campus Mölndal, Krokslätts fabriker 12A

Elever på Lärvux grupparbetar

Elever på Lärvux grupparbetar.

Elever på Lärvux grupparbetar.

Grupparbete på Lärvux.

Elever på Lärvux läser ur en bok.

Elever på Lärvux läser om historia.

Lärare och elev på Lärvux tränar på uttal av bokstäver.

Lärare och elev på Lärvux.

Lärare visar elever hur de dukar ett bord.

Hemkunskapslektion på Lärvux.

Kontakt

Är du intresserad av mer information kring utbildningen? Kontakta mig!

Sabine Lundborg

Studie- och yrkesvägledare
Lärvux
076-723 14 90
sabine.lundborg@molndal.se

Hjälpte denna information dig?

Ditt svar hjälper oss att förbättra sidan.

Senast uppdaterad: